IMPREZY CYKLICZNE

DOŻYNKI GMINNE

2017

Uroczystości Dożynkowe w Gminie Stepnica odbyły się 26 sierpnia i tradycyjnie rozpoczęły się polową Mszą Świętą Dziękczynną, którą odprawił ksiądz wikary Łukasz Suski, wprowadzając wcześniej korowodem grupy wieńcowe z siedmiu sołectw: Czarnocina, Gąsierzyna, Kopic, Łąki, Piasków Małych, Stepniczki oraz Żarnowa. Podczas Mszy Świętej nastąpiło złożenie Darów czyli owoców pracy rąk ludzkich. Po mszy Starostowie dożynek - Barbara Kleszcz i Adam Kuchmistrz - przekazali na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica Andrzeja Wyganowskiego bochen chleba, którym gospodarz podzielił się z uczestnikami uroczystości. Po obrzędzie dożynkowym rozstrzygnięty został konkurs na Wieniec, który jest symbolem zebranych plonów. Jury (Stanisława Rzymczyk – zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica, Zofia Sylwestrzak – Dama Orderu Świętego Stanisława, Krzysztof Targoński – Komendant Powiatowy Policji, Arkadiusz Skrzypczak – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej oraz Lidia Wyzińska – dyrektor GOK) miało bardzo trudne zadanie – ocenić wieńce biorąc pod uwagę użycie plonów oraz walory estetyczne. Zwycięska drużyna Łąki otrzymała czek o wartości 700,00zł., Sołectwo Żarnowo za II miejsce otrzymało czek o wartości 600,00zł., a za III miejsce sołectwo Czarnocin czek o wartości 500,00zł. Pozostałe sołectwa biorące udział w konkursie otrzymały czeki w wysokości 200,00zł.

Podczas dożynek gościliśmy Kapelę Rycha, której członkowie, wraz z zespołem Stepniczanie, poprowadzili ceremoniał dożynkowy, a następnie dali krótkie koncerty.

Nieodłączną częścią dożynek był Turniej Wsi – w tym roku już XIV z kolei. Uczestniczyło w nim osiem sołectw, które zmagały się w pięciu konkurencjach (Toczenie opony, Wyścig Kopciuszków, Zbieranie jaj, Wyścig przebierańców i Wykopki). Jak zawsze było mnóstwo emocji, ale – co ważne – wszystko zakończyło się spokojnie – mimo zaciętej rywalizacji. Zwycięstwo i czek o wartości 1000 zł wypracowała sobie drużyna z Kopic. II miejsce i 700 zł zdobyło sołectwo Widzieńsko, a III miejsce i 500 zł – drużyna z Czarnocina. Pozostałe sołectwa otrzymały czeki o wartości 200 zł. Nad całością Turnieju czuwało Jury w składzie: Lidia Barbasiewicz, Daria Grądz i Monika Kuropatwa.

Wieczorem wystąpił zespół Disco Polo DILEY, a po koncercie odbyła się zabawa z DJ Team do godziny 2:30.

Na stoiskach tego dnia królował chleb ze stepnickiej piekarni, ale były też przetwory i domowe wypieki, grillowe różności i wiele innych pyszności. Nie zabrakło stoisk z ręcznie wykonanymi przedmiotami i atrakcjami dla dzieci.

Zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy Dożynek cieszą się bardzo z idealnej wręcz pogody..., bo od tego zależało czy uda się zrealizować wszystkie zaplanowane działania.

Bardzo dziękujemy Pani Ewie Jeż za chleb i inne pieczywo oraz osobom i firmom – za dary dożynkowe i dorodne plony z ogrodów do dekoracji sceny.

Organizator – Gminny Ośrodek Kultury – Gmina Stepnica

 


2016

Uroczystości Dożynkowe w Gminie Stepnica odbyły się 27 sierpnia, rozpoczęły się o godzinie 11:30 polową Mszą Świętą Dziękczynną. Przed Mszą odbył się korowód ulicami Stepnicy, po czym ceremoniał poświęcenia wieńców dożynkowych przygotowanych przez sołectwa: Gąsierzyno, Kopice, Łąka, Piaski Małe, Raciemierz, Stepniczka, Stepnica, Żarnowo oraz świetlicę w Racimierzu, Radę Rodziców z S.P. w Racimierzu, Małgorzatę Szczepanowicz i Beate Bernacką.
Mszę odprawił ksiądz wikary Łukasz Suski, kierując do zgromadzonych wiele ciepłych słów i podziękowań. Tradycyjnie, podczas Mszy Świętej dożynkowej nastąpiło złożenie Darów czyli owoców pracy rąk ludzkich.
Po mszy Gospodarz Dożynek – Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica Andrzej Wyganowski powitał zebranych i przedstawił Starostów Dożynek: Teresę Zając i Pawła Frasunkiewicza.

Podczas obrzędu dożynkowego Starostowie przekazali na ręce Burmistrza bochen chleba, którym podzielono się z uczestnikami uroczystości. Po obrzędzie dożynkowym rozstrzygnięty został konkurs na Wieniec, który symbolizuje zebrane plony. Jury (Izabela Świderek – dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego, Stanisława Ryzymczyk – zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica, Agata Bogiel – redaktorka, Alina Bułhak – przedsiębiorca, mieszkanka Mierzyna oraz Lidia Wyzińska – dyrektor GOK) miało bardzo trudne zadanie – ocenić wieńce  biorąc pod uwagę użycie plonów oraz walory estetyczne. Zwycięska drużyna Łąki otrzymała czek o wartości 1000,00 zł., Rada Rodziców z Racimierza za II miejsce otrzymała czek o wartości 700,00 zł., a za III miejsce sołectwo Żarnowo czek – 500,00 zł. Wyróżnione zostały wieńce Sołectw: Gąsierzyno, Stepniczka, Racimierz oraz świetlicy w Racimierzu, które otrzymały czeki o wartości 300 zł. Pozostałe sołectwa biorące udział w konkursie otrzymały czeki w wysokości 100,00 zł. Nagrody nie otrzymał jeden wieniec, ponieważ nie spełnił wymogów Regulaminu konkursowego. Podczas uroczystości wystąpił zespół Stepniczanie.
Dodatkową atrakcją dożynek była wystawa ciągników, którymi na plac w porcie zajechali ich właściciele: Marek Kleszcz, Mieczysław Kopiecki, Radosław Kierzynkowski, Karol Synówka i Jan Tomczak.

Dożynki Gminne połączone były z XIII Turniejem Wsi. Osiem sołectw rywalizowało w pięciu konkurencjach (Wczasy Balbiny, Pojazd gąsienicowy, Przyciąganie ogórków, Buszujący w zbożu, Latające gąbki), w których poza dobrą zabawą ważny był czas wykonania zadania oraz precyzja. Zwycięstwo i czek o wartości 1000 zł wypracowała sobie drużyna z Widzieńska. II miejsce i 700 zł - zdobyło sołectwo Stepniczka, a III miejsce i 500 zł - drużyna z Racimierza). Pozostałe sołectwa otrzymały czeki o wartości 200 zł. Nagrody wręczyli: Burmistrz Andrzej Wyganowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Ławicki oraz dyrektor GOK Lidia Wyzińska. Nad całością Turnieju czuwało Jury w składzie: Paulina Blatkiewicz, Paweł Mutkowski i Sara Strzebońska.

Wieczorem wystąpił zespół BAFLO, który przyciągnął fanów muzyki disco polo, po koncercie było dalsze biesiadowanie i  zabawa DJ Krystianem. Na stoiskach królował chleb ze stepnickiej piekarni, były domowe wypieki, zupa chlebowa, grillowe różności i wiele innych pyszności. Nie zabrakło stoisk z ręcznie wykonanymi przedmiotami i atrakcjami dla dzieci.

Podziękowania:

  • Pani Ewie Jeż za chleb i inne pieczywo,
  • Osobom i firmom – za dary dożynkowe podczas mszy.
  • Osobom, które podarowały dorodne plony z łąk i ogrodów do dekoracji: Panu Markowi Kleszczowi i Firmie Andreas – za snopki słomy, Paniom: Grażynie Kaniak, Barbarze Gancarczyk, Felicji Rączkowskiej za owoce i warzywa.
  • Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację imprezy, szczególnie Pani Kindze Woźniak i Radzie Sołeckiej ze Stepniczki.

Organizatorzy:
Gmina Stepnica – Gminny Ośrodek Kultury


2015

Gmina Stepnica już po Dożynkach. W tym roku odbyły się one w Żarnowie, przy wsparciu sołtysów: z Żarnowa, Racimierza, Łąki i Jarszewka. Dożynki rozpoczęły się Mszą dziękczynną, którą odprawił ksiądz proboszcz Andrzej Oleszczuk z Parafii p.w. Chrystusa Króla w Żarnowie. Po Mszy dzieci zaprezentowały scenki słowno-muzyczne o tym, jak powstaje chleb. Występy dzieci wspierał zespół Stepniczanie. Podczas ceremoniału dożynkowego Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica – Andrzej Wyganowski podzielił się z mieszkańcami Gminy chlebem, który otrzymał w darze od Starostów dożynek. Do dzielenia przyłączył się Przewodniczący Rady Miejskiej – Ryszard Ławicki oraz Starostowie – Dorota Gancarczyk i Kazimierz Rabski.

Przedstawiciele sołectw oraz wykonawcy indywidualni przygotowali 8 wieńców dożynkowych, które oceniało Jury w składzie: Dorota Gancarczyk – Starościna Dożynek, Kazimierz Rabski – Starosta Dożynek, Sabina Olech – Nauczycielka z Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie, Arkadiusz Misiuro – z-ca dyrektora ARiMR oraz Krzysztof Targoński – Komendant Powiatowy Policji w Goleniowie.

W trakcie oceny wieńców dożynkowych krótki koncert dał zespół Stepniczanie.

Aktywni mieszkańcy Gminy Stepnica przygotowując się do tegorocznych Dożynek wykonali nie tylko wieńce dożynkowe, ale również dekoracje posesji. Był to wspaniały wstęp do tego święta a zarazem informacja dla przejeżdżających turystów o mającym się odbyć wydarzeniu. Zarówno wieńce jak i dekoracje miały formę konkursu. W konkursie na ozdobę domu wzięło udział 8 posesji. Zwycięzcy i wyróżnieni obu konkursów otrzymali czeki i dyplomy z rąk Burmistrza, Przewodniczącego Rady i Dyrektora GOK.

Na podium Konkursu na wieniec – po raz trzeci – znalazło się sołectwo Łąka. Drugie miejsce zdobyło sołectwo Stepniczka, a trzecie sołectwo Stepnica. Wyróżnione sołectwa: Żarnowo, Kopice i Widzieńsko oraz wykonawcy indywidualni: Irena Węcławik i Aleksandra Kulma.

Uczestnicy konkursu na dekoracje domów / posesji:
- Kościelna 22 w Żarnowie – I miejsce,
- Studencka 15 w Żarnowie – II miejsce
- Niepodległości 16, Racimierz i Boczna 1, Żarnowo – III miejsce (ex aequo)
Wyróżnienia otrzymały posesje znajdujące się pod adresami: Niepodległości 36A, Racimierz; Studencka 31, Żarnowo; Staropolska 2, Łąka; Studencka 29, Żarnowo;

Po części oficjalnej odbył się XII Turniej Wsi. Do zabawy przystąpiło 9 sołectw, które rywalizowały w pięciu konkurencjach: Lepienie pierogów, Bieg w potrójnych spodniach, Tor przeszkód z jajem, Kręgle i Bieg na obcasach.Jury w składzie: Paulina Blatkiewicz, - Paweł Mutkowski, Maciej Ratajczyk – miało za zadanie, obserwować, mierzyć i dokonać podliczeń. I miejsce wywalczyło sobie sołectwo Stepniczka, II miejsce zdobyła Stepnica, a III miejsce Łąka. Budzień, Jarszewko, Kopice Łąka, Racimierz, Stepnica, Stepniczka, Widzieńsko, Żarnowo. Bardzo ważne jest to, co się zadziało na placu imprezy – ekipy z poszczególnych sołectw uczestniczących w Turnieju, jak i kibicujący im mieszkańcy dobrze się bawili i spędzili wspólnie całe popołudnie.

Podczas imprezy dożynkowej nie zabrakło stoisk kulinarnych, rękodzielniczych i z atrakcjami dla dzieci.

Organizatorzy Dożynek Gminnych dziękują wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu imprezy.
Starościna Dożynek – Dorota Gancarczyk – mieszkanka Piasków Małych, żona rybaka, która wspólnie z mężem zajmuje się połowem ryb już 23 lata. Należą do Spółki Rybak działającej w Stepnicy.

Port Rybackinależy do Gminy Stepnica, ale użytkowany jest przez Spółkę Rybak, w której obecnie pracuje 12 rybaków na 10 łodziach. Łączna powierzchnia portu wynosi 8.410m2. Port został zmodernizowany w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. Dzięki projektowi gmina wybudowała i zmodernizowała budynki, unowocześniła nabrzeże pogłębiony został basen portowy i wejście do portu, cały zaś teren został oświetlony. Rybacy zrzeszeni w Spółce Rybak łowią ryby takie jak węgorz, sandacz, okoń, szczupak, miętus, leszcz, płoć – pływając po Zalewie Szczecińskim i wodach przyległych. Spółka współpracuje z hurtowniami w zakresie odbioru ryb, ale można też indywidualnie nabyć świeżą rybkę, prosto z burty.

Starosta Dożynek - Kazimierz Rabski  jest od 20 lat związany z Miastem i Gminą Stepnica. Animator aktywnej ochrony przyrody i lokalnego rozwoju opartego na olbrzymich wartościach naturalnych gminy.

Pomysłodawca i realizator rolniczego uaktywnienia łąk okolic Czarnocina, gdzie mamy jedne z najciekawszych atrakcji naszej gminy: największe w Polsce stado dziko żyjących Koników Polskich oraz stado krów rasy Szkocka Wyżynna, które wywodzą się od prastarego tura. Tutaj rolnictwo stało się sprzymierzeńcem ochrony przyrody i zachowania pięknego krajobrazu naszej gminy.

Prowadzone przez pana Rabskiego Stowarzyszenie na Rzecz Wybrzeża utworzyło także Park Natury Zalewu Szczecińskiego i zainicjowało szereg projektów i akcji w naszej gminie. Na przykład znane wszystkim „białe rowery”.....


 


2014

Dożynki to polski sposób na podziękowanie rolnikom za chleb, za plony i owoce ich całorocznej pracy. Jest to Święto, a zarazem podziękowanie za tegoroczne zbiory i jednocześnie prośba o pomyślność przyszłych.
Uroczystości Dożynkowe w Gminie Stepnica rozpoczęły się o godzinie 11:30 Polową Mszą Świętą Dziękczynną za zebrane plony. Przed Mszą odbył się z ceremoniał poświęcenia wieńców dożynkowych przygotowanych przez sołectwa: Gąsierzyno, Stepniczka, Piaski Małe, Miłowo, Żarnowo, Kopice, Widzieńsko, Łąka oraz panią Izabelę Paradyńską-Łużną. Mszę dziękczynną pięknie odprawił ksiądz wikary Łukasz Śliz, kierując do zgromadzonych wiele ciepłych słów i podziękowań. Tradycyjnie, podczas Mszy Świętej dożynkowej nastąpiło złożenie Darów czyli owoców pracy rąk ludzkich.
Po mszy wszystkich zebranych powitał Gospodarz Dożynek – Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica pan Andrzej Wyganowski.Obrzęd Dożynkowy poprowadzili członkowie zespołu Stepniczanie, w trakcie którego Starostowie Dożynek Iwona i Krzysztof Łuczko przekazali na ręce Burmistrza bochen chleba, którym podzielono się z uczestnikami uroczystości.
Po obrzędzie dożynkowym rozstrzygnięty został konkurs na Najpiękniejszy wieniec. Wieńce, które uosabiają zebrane plony oraz urodzaj, oceniało Jury (Arkadiusz Misiuro – zastępca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Leszek Budkowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Goleniów, Ewelina Gielmuda – kierownik działu przedsiębiorczości, wiejskiego gospodarstwa domowego i agroturystyki z ZODR Barzkowice, Irena Melek – rękodzielniczka ze Stepnicy oraz Lidia Wyzińska – dyrektor GOK), biorąc pod uwagę użycie kłosów, ziarna, owoców, warzyw, kwiatów - jako podstawowych materiałów związanych ze świętem oraz walory estetyczne. Zwycięska drużyna Łąki otrzymała czek o wartości 500,00 zł., Piaski Małe za II miejsce otrzymały czek o wartości 400,00 zł., a za III miejsce sołectwo Żarnowo czek – 300,00 zł. Pozostałe sołectwa biorące udział w konkursie otrzymały czeki w wysokości 200,00 zł każdy.
Kolejnym punktem programu był koncert zespołu ludowego Stepniczanie. Działania towarzyszące dożynkom to Kiermasz przetworów z Konkursem słoiczkowym oraz Wystawa zwierząt domowych. Przetwory oceniali mieszkańcy gminy jako Jury w składzie: Zofia Dąbrowska, Anna Kaźmierczak, Bogdan Nowak i Marek Kleszcz. Najwięcej punktów zebrały powidła śliwkowe, które przygotowała pani Anna Kaliska. Nagrodą był czek o wartości 100 zł. Wyróżnienie i upominki otrzymały: Iwona Blatkiewicz za ogórki kiszone, Paulina Blatkiewicz za cebulę karmelizowaną (przepis w Stepnickim Echu), Anna Pryszcz za krokodylki i sos z cukini, Iwona Bykowska za ketchup i sałatkę z ogórków, Barbara Kopiecka za paprykarz rybny oraz Agnieszka Ostrowska za powidła śliwkowe.
W wystawie zwierząt uczestniczyło dziesięciu opiekunów ze swoimi pupilami. Wyróżnienie i czek o wartości 100 zł zdobyła świnka morska rasy Peruwianka o imieniu Elwis, której towarzyszyły Wiktoria, Gabrysia i Agatka. Trzeba przyznać, że Jury (Agnieszka Herman, Teresa Mutkowska, Anna Mutkowska i Anna Wojno) miało bardzo trudne zadanie...
Dożynki Gminne połączone były z Turniejem Wsi. Osiem sołectw rywalizowało w pięciu konkurencjach, w których poza dobrą zabawą ważny był czas wykonania zadania oraz zwinność. Zwycięstwo i czek o wartości 1000 zł wypracowała sobie drużyna z Żarnowa. II miejsce i 700 zł - zdobyło sołectwo Stepniczka, a III miejsce i 500 zł - drużyna ze Stepnicy. Pozostałe sołectwa otrzymały czeki o wartości 200 zł. Nagrody wręczyli: Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica pan Andrzej Wyganowski, dyrektor Gimnazjum Andrzej Wyziński – przewodniczący Jury oraz dyrektor GOK Lidia Wyzińska. Członkami Jury byli ponadto Magdalena Lipińska – pracownik Urzędu Morskiego oraz Michał Krzywaźnia – instruktor GOK.
Na stoiskach królował chleb ze stepnickiej piekarni, były przetwory z tegorocznych warzyw i owoców oraz różne gatunki miodów. Nie zabrakło stoisk z ręcznie wykonanymi przedmiotami.
Na zakończenie, dla wszystkich uczestników, Organizatorzy zaplanowali duże ognisko i zabawę taneczną.

Organizatorzy:
Gmina Stepnica – Gminny Ośrodek Kultury

Podziękowania:
Pani Ewie Jeż za chleb i inne pieczywo,
Osobom, które podarowały dorodne plony z łąk i ogrodów do dekoracji: Pani Marii Szczeblewskiej za snopki słomy, Paniom: Grażynie Kaniak, Dorocie Gancarczyk, Marii Hryń oraz Agnieszce Makowskiej za owoce i warzywa.
Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację imprezy

Partnerzy/Sponsorzy imprezy:
PSB Mrówka Marbud
Bank Spółdzielczy w Goleniowie Filia w Stepnicy
Spółka Rybak ze Stepnicy
Kancelarie Prawne i Finansowe Lex Perfecta

Dr Barzyk Consulting

>>>galeria<<<


W tym roku święto plonów odbędzie się 30 sierpnia,
a po części obrzędowej drużyny sołeckie powalczą i zabawią się w ramach Turnieju Wsi.

MIEJSCE — Stepnica - amfiteatr

Program
godz. 11:30 - Uroczysta Msza Święta
godz. 13:00 - Obrzęd dożynkowy
godz. 13:30 - Konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”
godz. 14:00 – Festiwal smaków regionalnych - konkurs kulinarny
godz. 15:30 – Turniej Wsi
godz. 19:00 - Występ zespołu
godz. 20:30 - Zabawa taneczna

Tradycyjnie już, podczas trwania imprezy: wystawa rękodzielnicza, stoiska gastronomiczne i atrakcje dla dzieci.

ZAPRASZAMY


2013

24 sierpnia w Żarnowie odbyły się Dożynki Gminne. Rozpoczęła je uroczysta msza święta, którą odprawił ksiądz proboszcz Andrzej Oleszczuk z Parafii pw. Chrystusa Króla w Żarnowie.
Zaprezentowano 8 wieńców dożynkowych przygotowanych przez sołectwa: Gąsierzyno, Stepniczka, Bogusławie, Łąka, Widzieńsko, Miłowo, Żarnowo oraz Emilię Żurawską. Jury wybrało najładniejszy wieniec, którym został ten przygotowany przez sołectwo Łąka, Widzieńsko, Stepniczka.
Kulminacyjnym momentem imprezy był ceremoniał dzielenia chleba, którym z mieszkańcami dzielili się: Wójt Gminy - Andrzej Wyganowski, Przewodniczący Rady – Rysard Ławicki, Starosta Dożynek – Stanisław Gancarczyk i Starościna – Barbara Gancarczyk.
Po części oficjalnej odbył się energetyczny koncert zespołu Bubliczki, po czym publiczność bawiła się przy muzyce w wykonaniu zespołu Alabaster.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się specjalnie przygotowane atrakcje kulinarne.

Organizatorzy Dożynek Gminnych chcą podziękować wszystkim którzy pomogli w przygotowaniu imprezy, zwłaszcza sołectwu Łąka.

 


2012

25 sierpnia w Stepnicy odbyły się Dożynki Gminne. Po uroczystej mszy świętej korowód dożynkowy przeszedł do amfiteatru, gdzie odbyły się główne uroczystości. Ceremonię dożynkową prowadził doktor Bogdan Matławski wspierany muzyką i śpiewem zespołu Stepniczanie.  Powitał Gospodarza, Starostów Dożynek oraz delegacje sołeckie i wszystkich zgromadzonych, po czym głos zabrał – Wójt Gminy Andrzej Wyganowski. Podziękował on nie tylko rolnikom, ale i wszystkim ludziom za pracę jaką wykonują, która ma wpływ na tegoroczne plony. Następnie Starostowie Dożynek – Monika Bis i Mariusz Karasiuk – przekazali na ręce Wójta bochen chleba, którym dzielili się z uczestnikami uroczystości. Do dzielenia chlebem włączyła się również pani Stanisława Rzymczyk Zastępca Wójta oraz pani Ewa Karmazyn Przewodnicząca Rady Gminy Stepnica.
Dzień Dożynek to również Święto chleba i ryby oraz konkursy związane z wieńcami dożynkowymi. Do konkursu na „Najpiękniejszy wieniec” przystąpiło dziewięć sołectw i jeden wykonawca indywidualny: Bogusławie, Gąsierzyno, Kopice, Łąka, Miłowo, Piaski Małe, Stepniczka, Widzieńsko, Żarnowo i Beata Bernacka. Jury konkursu to goście zaproszeni na tę uroczystość: Leszek Olech kierownik powiatowego oddziału ARiMR, Krzysztof Targoński Komendant Powiatowy Policji, Stenia Bukowska gość dożynek, Anna Witczak-Czerniawska członek Zespołu Dikanda oraz Mariusz Czerniawski gość dożynek.
Zwycięska drużyna Miłowa otrzymała czek o wartości 500,00 zł. oraz nagrodę rzeczową ufundowaną przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Widzieńsko za II miejsce otrzymało czek o wartości 400,00 zł., a za III miejsce sołectwo Żarnowo czek – 300,00 zł. Pozostałe sołectwa biorące udział w konkursie otrzymały czeki w wysokości 200,00 zł każdy.
Województwo Zachodniopomorskie ufundowało dodatkowo nagrodę rzeczową, jaką był grill wózkowy za Wieniec najbardziej wierny tradycji. Zgodnie z Regulaminem wynikało to z 4 punktu kryteriów oceny. Nagrodę otrzymało sołectwo Bogusławie.
Organizatorami Dożynek była Gmina Stepnica i Gminny Ośrodek Kultury.
Organizatorzy dziękują właścicielom piekarni: pani Ewie Jeż i panu Bogdanowi Hałce za pieczywo przekazane na stoisko.


2011

27 sierpnia w Stepnicy odbyły się Dożynki Gminne. Po uroczystej mszy świętej korowód dożynkowy przeszedł na plażę, gdzie odbyła się ceremonia dożynkowa. Wójt Gminy Andrzej Wyganowski podziękował rolnikom i wszystkim, którzy mają choć najmniejszy wkład w tegoroczne zbiory. Następnie Starostowie Dożynek – Renata Myszkowska i Kazimierz Pawluch – przekazali na ręce Wójta bochen chleba, który został podzielony wśród uczestników uroczystości.
Do konkursu na Najpiękniejszy wieniec dożynkowy w tym roku przystąpiło 11 sołectw. Pierwsze miejsce zajęło sołectwo Kopice zdobywając nagrodę pieniężną w wysokości 500 złotych. Drugą nagrodę odebrało sołectwo Żarnowo (400 zł), a trzecią Stepniczka (300 zł). Pozostałe sołectwa uczestniczące w konkursie (Bogusławie, Czarnocin, Gąsierzyno, Miłowo, Łąka, Piaski Małe, Stepnica i Widzieńsko) otrzymały dyplomy – wyróżnienia i czeki o wartości 200 złotych.
Swoją obecnością podczas tegorocznych Dożynek zaszczycił nas Arkadiusz Misiuro Zastępca Dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR, który przewodniczył komisji konkursowej. Ponadto wieńce oceniali również: Stanisława Rzymczyk – Wicewójt Gminy, Jolanta Jędrzejewska Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stepnicy oraz Leszek Juja i Ryszrd Rański.
W Dożynkach czynnie uczestniczył lokalny zespół ludowy Stepniczanie. Mogliśmy również podziwiać wspaniały występ włoskiego zespołu „Ru Maccature”, który zaprezentował się na stepnickiej scenie z ogromem radości i dobrej energii. Uczestnicy Dożynek z pewnością długo będą pamiętać członków tego zespołu.
Mimo niesprzyjającej pogody zabawa taneczna odbyła się w plenerze - okazało się, że scena jest doskonałym miejscem.
Organizatorami Dożynek była Gmina Stepnica i Gminny Ośrodek Kultury.
Organizatorzy dziękują właścicielom piekarni: Ewie Jeż i Bogdanowi Hałce za pyszne pieczywo przekazane nieodpłatnie na dożynkowe stoisko.


2010

W sobotę 28 sierpnia w Stepnicy odbyły się Dożynki Gminne. Po uroczystej mszy świętej korowód dożynkowy przeszedł na teren Tawerny Panorama, gdzie odbyły się główne uroczystości. Ceremonię dożynkową poprowadził  doktor Bogdan Matławski. Powitał Gospodarza i Starostów Dożynek oraz delegacje sołeckie i wszystkich zgromadzonych, po czym głos zabrał – Wójt Gminy Andrzej Wyganowski.
Podziękował on nie tylko rolnikom, ale i wszystkim ludziom za pracę jaką wykonują, która ma wpływ na tegoroczne plony w każdej dziedzinie życia. Następnie Starostowie Dożynek – Elżbieta Walkiewicz i Andrzej Nijak – przekazali na ręce Wójta bochen chleba, który został podzielony wśród uczestników uroczystości.
Nie zabrakło również wieńców dożynkowych. W tym roku swą pracą artystyczną i zmysłowością pochwaliło się 8 sołectw. W wyniku konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy pierwsze miejsce zajęło sołectwo Stepnica zdobywając nagrodę pieniężną w wysokości 500 złotych. Drugą nagrodę odebrało sołectwo Żarnowo (400 zł), a trzecią Gąsierzyno (300 zł). Pozostałe sołectwa uczestniczące w konkursie (Czarnocin, Miłowo, Piski Małe, Stepniczka i Widzieńsko) otrzymały dyplomy – wyróżnienia i czeki o wartości 200 złotych.
Swoją obecnością podczas tegorocznych Dożynek zaszczycił nas Arkadiusz Misiuro Zastępca Dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR, który przewodniczył komisji konkursowej. Ponadto wieńce oceniali również przybyli goście: Leszek Olech kierownik ARiMR, Tadeusz Baranowski kierownik terenowego oddziału ZZMiUW, Krzysztof Targoński Komendant Powiatowy Policji oraz Wanda Szczepocka z gminy Kleszczów.
W dniu Dożynek obchodziliśmy też VI Stepnickie Spotkania z  Folklorem. Na scenie wystąpiły typowe zespoły ludowe, takie jak nasi Stepniczanie oraz Kapela Rycha z Nowogardu, Kapela Opłotki z Płot, Kapela Dębniacy z Dębna, a także zespoły biesiadno – śpiewacze: Ostromice Kapela z Ostromic i Relax z Kamienia Pomorskiego.

Pogoda nas nie rozpieszczała, ale nie była też zbytnio surowa (biorąc pod uwagę jakie „figle” potrafi ostatnio płatać).
Organizatorami Dożynek była Gmina Stepnica i Gminny Ośrodek Kultury.

Organizatorzy dziękują właścicielom piekarni: pani Ewie Jeż i panu Bogdanowi Hałce za przekazany chleb.


2009

29 sierpnia w Stepnicy odbyły się Dożynki Gminne połączone z obchodami 25-lecia Zespołu Folklorystycznego Stepniczanie. Po uroczystej mszy świętej korowód dożynkowy przeszedł na stepnicką plażę gdzie odbyły się główne uroczystości. Stepniczanie obsypani zostali gratulacjami i życzeniami z okazji ich jubileuszu. Nie zabrakło również wieńców dożynkowych. W wyniku konkursu na  najpiękniejszy wieniec dożynkowy pierwsze miejsce zajęło sołectwo  Żarnowo zdobywając nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł + nagroda ARiMR). II miejsce Gąsierzyno (400 zł) i III miejsce Stepnica (300 zł). Pozostałe sołectwa uczestniczące (Czarnocin, Miłowo, Łąka, Kopice, Widzieńsko, Stepniczka) - po 200 zł.

Gratulacje


2008

Dożynki w Gminie Stepnica odbyły się przy pięknej pogodzie, 31 sierpnia. 
O godzinie 11.15, przy Kościele p.w. Św. Jacka, zebrali się przedstawiciele sołectw z wieńcami. Na uroczystą Mszę wprowadził ich zespół Stepniczanie oraz ksiądz wikary Krzysztof  Pawlik.  O odprawienie Mszy Dziękczynnej poprosili starostowie dożynek – Joanna Matulka i Marek Kleszcz. Po Mszy korowód dożynkowy przemaszerował na plażę w rytmie muzyki folklorystycznej, gdzie powitał zgromadzonych, prowadzący uroczystość profesor Bohdan Matławski. Wówczas rozpoczął się ceremoniał dożynkowy. Momentem kulminacyjnym było przekazanie chleba przez Starostów Dożynek Gospodarzowi Gminy panu Andrzejowi Wyganowskiemu, który razem z Przewodniczącym Rady Gminy panem Ryszardem Ławickim i Starostami podzielili się chlebem z uczestnikami święta. Po części oficjalnej nastąpiła prezentacja wieńców.  Do konkursu zgłoszono 8 wieńców o różnorodnych kształtach, które oceniała komisja. Jury konkursu to goście zaproszeni na tę uroczystość: pan Arkadiusz Misiuro – wicedyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oddział Szczecin, pan Leszek Skotnicki Komendant Powiatowy Policji w Goleniowie, pan Bogusław Tunkiewicz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie, pani Maria Dąbrowska – członek zespołu „Kalina” z Kobylanki, pani Alicja Król – członek kapeli Borzymianka z Gryfina, pan Ryszard Zagórski z Kapeli Rycha z Nowogardu oraz pan Edmund Zioła – zespół Borowiny z Trzcińska Zdroju. Ponadto gośćmi na stepnickich dożynkach byli: pan Witold Kaleczyc – Przewodniczący Rady Powiatu i pan Robert Szczepański kapitan ze Straży Granicznej z Goleniowa.
Dzień Dożynek to również III Stepnickie Spotkania z Folklorem.Tak więc przed publicznością, na scenie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne: „Kalina” z Kobylanki, Borzymianka z Gryfina, „Borowiny” z Trzcińska Zdroju, „Wesoła ferajna” z Nowogardu, oraz miejscowy zespół „Stepniczanie”.
A skoro impreza ta, to również Święto Chleba, więc pieczywa było pod dostatkiem. Były wypieki ze stepnickich piekarni: pani Ewy Jeż i pana Piotra Rzymczyka oraz chleb wojskowy robiony w warunkach polowych, przy ogromnym zainteresowaniu mieszkańców. Poza chlebem ze smalcem i ogórkiem można było zakupić kaszankę i kiełbaskę z grilla, przeróżne ciasta, miód, gofry, popcorn i watę cukrową. Ponadto, kto miał ochotę, mógł zaopatrzyć się w piękne prace rękodzielnicze i zabawki. Dodatkowe atrakcje to konkursy dla dzieci: quiz dożynkowy oraz konkursy sprawnościowe.
Organizatorem Dożynek był Gminny Ośrodek Kultury.

KONKURS NA „NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC”
I-II miejsce – Sołectwo Żarnowo i Sołectwo Stepniczka; 3 miejsce – Sołectwo Gąsierzyno; 4 miejsce – Sołectwa: Czarnocin, Miłowo, Stepnica, Bogusławie i Kopice.
Zwycięskie drużyny otrzymały czek w wysokości 500,00 zł; III miejsce – czek na 300,00 zł. Pozostałe sołectwa biorące udział w konkursie otrzymały czeki w wysokości 200,00 zł każdy.


2007

Mieszkańcy Gminy Stepnica obchodzili Święto Plonów w dniu 8 września 2007 roku. Starostami zostali wybrani: pani Maria Janas, prowadząca gospodarstwo w Czarnocinie i pan Piotr Andreas, prowadzący Gospodarstwo Rolne w Bogusławiu, którego reprezentował pan Mirosław Jarmuła.

Dzień Dożynek to również III Stepnickie Spotkania z Folklorem oraz Święto Chleba i Ryby.

Od rana na plaży przygotowywano scenografię, zaczęły pojawiać się stoiska sołectw, osób gromadzących fundusze na odbudowę wieży kościoła oraz stoiska rękodzielników. O godzinie 12.00 w kościele św. Jacka odbyła się dożynkowa Msza Dziękczynna. Po Mszy korowód dożynkowy przemaszerował na plażę w rytmie muzyki folklorystycznej, gdzie powitał zgromadzonych, prowadzący uroczystość dr Bohdan Matławski. Wówczas rozpoczął się ceremoniał dożynkowy. Momentem kulminacyjnym było przekazanie chleba przez Starostów Dożynek władzom samorządowym: Gospodarzowi Gminy panu Andrzejowi Wyganowskiemu i Przewodniczącemu Rady Gminy panu Ryszardowi Ławickiemu. Obaj panowie podzielili się tym bochenkiem z uczestnikami święta. W uroczystościach udział wzięli: Starosta Goleniowski pan Tomasz Stanisławski, Przewodniczący Rady Powiatu pan Witold Kaleczyc, Radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Pan Olgierd Geblewicz, Wójt Gminy Osina pan Wiesław Tomkowski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie pan Bogusław Tunkiewicz, Prezes WFOŚ i GW pan Lech Pieczyński oraz przedstawiciele niemal wszystkich sołectw gminy.

Po części oficjalnej nastąpiła prezentacja wieńców przez przedstawicieli sołectw. Do konkursu zgłoszono 10 wieńców o różnorodnych kształtach. Żmudne dzieło ludzkich rąk, symbolizujące ciężką pracę rolnika i tegoroczne plony oceniała komisja. Jury konkursu to goście zaproszeni na tę uroczystość.

W trakcie imprezy przed publicznością, na scenie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne: „Wesoła ferajna” z Nowogardu, „Kalina” z Kobylanki, „Kapela Rycha” z Nowogardu oraz miejscowy zespół „Stepniczanie”.

Dodatkową atrakcją imprezy był konkurs dojenia krowy, do którego przystąpiło pięciu uczestników, z księdzem Danielem Klichem na czele, a zwyciężyła pani Barbara Iwańska-Błaszków. Odbyły się krótkie warsztaty ozdabiania przedmiotów techniką decoupage, prowadzone przez panią Krystynę Prokopowicz.

Podziwialiśmy wypuszczone jednocześnie piękne gołębie, których właścicielami są gołębiarze z sekcji działającej w Stepnicy.

Podczas imprezy można było zakupić pyszności na stoiskach gastronomicznych: chleb ze smalcem i cebulą, rybkę smażoną, grochówkę, bigos, pierogi, szaszłyk, kaszankę i kiełbaskę z grilla, oraz ciasta. Oczywiście była też świeża ryba – choć nie dużo gatunków, ale za to nie tylko w całości, lecz również tuszki i filety. Można było również zaopatrzyć się w rękodzieło oraz owoce.
Dalsza część imprezy, to zabawa taneczna przy akompaniamencie zespołu Remix Boys.
Organizatorem Dożynek był Gminny Ośrodek Kultury.
      

KONKURS NA „NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC”
Wieńce oceniała Komisja w składzie: Starosta Goleniowski pan Tomasz Stanisławski, Wójt Gminy Osina pan Wiesław Tomkowski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie pan Bogusław Tunkiewicz oraz właściciel sklepu rowerowego „Tropik” pan Stanisław Nawrot.
1 miejsce – Sołectwo Gąsierzyno; 2 miejsce – Sołectwo Żarnowo; 3 miejsce – Sołectwo Czarnocin; 4 miejsce – Sołectwa: Stepnica, Zielonczyn, Bogusławie, Widzieńsko, Miłowo Kopice i Żarnówko.
Zwycięska drużyna otrzymała czek w wysokości 500,00 zł. II miejsce – czek na 400,00 zł i III miejsce – czek na 300,00 zł. Pozostałe sołectwa biorące udział w konkursie otrzymały czeki w wysokości 100,00 zł każdy.


2006

Tegoroczne dożynki odbyły się 16 września na terenie szkoły podstawowej w Stepnicy, jako część programu „Stepnicka Jesień”.
Cała impreza zaczęła się mszą św. w kościele parafialnym, p.w. Jacka Odrowąża. Na mszy było bardzo ładne przemówienie księdza proboszcza oraz dary, które nieśli mieszkańcy gminy Stepnica; przy ołtarzu stały piękne wieńce, robione przez wszystkie sołectwa. Po mszy odbył się przemarsz, w kierunku szkoły; najpierw szli, „Stepniczanie”, zaraz za nimi różne zespoły przygrywające swoje utwory, goszczące u nas wraz z bryczką wiozącą, starostów, p. wójta i jego szanowną małżonkę oraz przewodniczącego rady gminy, a na końcu reprezentanci sołectw niosący swoje wieńce.
Po dojściu starosta i starościna przywitali uroczyście chlebem pana wójta, a ten podzielił się nim z wszystkimi. Potem były tańce wokół wieńców, przy muzyce różnych kapel (tu, niektórzy mogli zaprezentować swoje ukryte zdolności taneczne),.. Ogólnie było wesoło.
W tym też dniu była rozprowadzana nasza gazetka  a gratis można było dostać długopis.
Oczywiście wszystko się udało, a redakcja ma nadzieję, że to takich imprez będzie dużo, dużo więcej.

artykuł z nr 1 Stepnickiego Echa