IMPREZY CYKLICZNE

BIESIADA RYBNA

2017

W tym roku, ramach Dni Stepnicy miała miejsce Biesiada rybna, której głównym punktem była „Patelnia Plenerowa” i przygotowane podczas imprezy danie główne „Stepnicki gulasz z sandacza w aromacie curry”. Do potrawy wykorzystano – poza sandaczem oczywiście – mnóstwo warzyw i 300 litrów wody. W sumie przygotowano 650 porcji, które osobiście rozdzielał Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica Pan Andrzej Wyganowski.

Smaczną rybę w różnych postaciach zaserwowały nam panie z Dobrej Kuchni. Ich stoisko cieszyło się wielkim zainteresowaniem w wyniku czego wszystkie przygotowane ryby znalazły swoich właścicieli.


2016

Tegoroczna Biesiada Rybna rozpoczęła się ulewnym deszczem, który – na szczęście – nie trwał długo, więc nie miał wpływu na działania zaplanowane na ten dzień. Publiczność – zwłaszcza grupa szczecińskich seniorów – chętnie uczestniczyła w zabawach i konkursach, zdobywając w ten sposób gadżety i talony na przygotowane potrawy rybne. Najważniejszy w tym dniu konkurs, to finał zmagań kulinarnych, do którego zakwalifikowały się trzy dania przygotowane przez mieszkańców Gminy Stepnica. Barbara Kopiecka z Piotrem Iwaszczyszynem przygotowali Przekąskę z wędzonego leszcza, za którą otrzymali I miejsce i czek o wartości 500 złotych.  Bożena Połonko z Emilią Złoczowską przyrządziły Rybę po cygańsku, zdobywając nią uznanie publiczności i czek o wartości 300 złotych. Agata Garbaciak pięknie zaprezentowała się w przyrządzeniu Sushi z Łąki zdobywając wyróżnienie i czek o wartości 100 złotych. Pozostali uczestnicy konkursu kulinarnego otrzymali nagrody rzeczowe w postaci dobrej jakości noża kuchennego. Jury w składzie Stanisława Rzymczyk – zastępca Burmistrza, Katarzyna Sanio – redaktorka Radia Szczecin, Aurelia Foremniak – radna Rady Miejskiej, Cezary Martyniuk – redaktor Gazet Goleniowskiej i Kuriera Szczecińskiego oraz Lidia Wyzińska – dyrektor GOK, oceniając potrawy brało pod uwagę głównie smak potrawy, ale ważnym czynnikiem było też bogactwo produktów jak i wrażenia wizualne. Wszystkie dania rybne można było spróbować nabywając talon, który był jednocześnie kartą do głosowania. Ponadto na stoisku można było zakupić rybę wędzoną i smażoną oraz paprykarz i pajdę chleba z pastą makrelową. Dla żeglarzy i nie tylko, przygotowano kotlet rybny w warzywach.

Kolejną atrakcją Biesiady był pokaz kulinarny, podczas którego prowadzący imprezę – Robert Bochenko – ugotował zupę rybną z dodatkiem mleka kokosowego. Danie to mieli okazję skosztować uczestnicy imprezy. Po atrakcjach dla żołądka i podniebienia przyszedł czas na koncert zespołu Majtki Bosmana. Sześcioosobowa grupa zaprezentowała się w szantowych utworach bawiąc publiczność i zachęcając do tańca. Następnie w klimacie rockowym na stepnickiej scenie wystąpił zespół Specyficzni.

Trudno było mówić w tym dniu o podsumowanie VI etapu Regat Turystycznych na trasie Nowe Warpno – Stepnica i Wyścigu o Błękitną Wstęgę Zalewu Szczecińskiego, ponieważ  ze względu na warunki pogodowe wyścig nie mógł być punktowany. Nie mniej jednak nagrody zostały wręczone w oparciu o wyniki po kilku etapach. Fundatorem pucharów była Gmina Stepnica, więc żeglarzom wręczył je Burmistrz Andrzej Wyganowski wspierany przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Ryszarda Ławickiego.

Zabawę pod chmurką, do godzin drugiej, prowadził DJ Team.

>>>galeria<<<


2015

Tegoroczna Biesiada Rybna z LGR Zalew Szczeciński odbyła się wcześniej, bo już 13 czerwca. Termin nie był może najlepszy, biorąc pod uwagę Zlot Żaglowców, ale była to alternatywa dla tych, którzy nie mieli możliwości lub chęci jechać do Szczecina. Stepnicka impreza rozpoczęła się o godzinie 14-tej zabawami i konkursami skierowanymi do tych, którzy przyszli najwcześniej, a dla smakoszy potraw rybnych impreza startowała się godzinę później uczta rybną przygotowaną przez miejscowych pasjonatów sztuki kulinarnej. W konkursie kulinarnym podczas Biesiady wzięło udział osiem pań i dwóch mężczyzn. Zaprezentowali oni swoje dania bazując głównie na sandaczu – gdyż w tym względzie uzależnieni byliśmy od tego, co złowią rybacy. Konkurencja była ogromna, ponieważ poziom podanych potraw był niezwykle wysoki. Ostatecznie nagroda za pierwsze miejsce powędrowała w ręce mieszkanki Stepnicy – Zdzisławy Zdanowicz. Pani Zdzisława przygotowała dla Jury i zgromadzonej publiczność Zupę z lina. Na miejscu drugim i trzecim znalazła się Galantyna z sandacza – nadrugim Agaty Garbaciak i na trzecim Ewy Wąsik.  Wyróżnieni w konkursie zostali: Irena Tarnowska (Kotlety rybne), Justyna Wąsik (Rosół z węgorza), Wojciech Borzych (Zupa z sandacza z grzankami), Estera Szaja (Pizza z Sandaczem), Łukasz Warda (Tartinki z sandaczem), Barbara Kopiecka (Sandacz po azjatycku) oraz Beata Bernacka (Kotlet rybny).

Dopełnieniem konkursu kulinarnego była nagroda publiczności. Okazało się, że uczestnicy Biesiady Rybnej mieli takie samo zdanie, jak członkowie Jury i nagroda powędrowała również do Zdzisławy Zdanowicz.

Podczas Biesiady odbyło się podsumowanie IV Regat Stepnica (szczegóły w odrębnym artykule) oraz wręczenie nagród za konkurs fotograficzny "Stepnica osadą rybacką". W konkursie uczestniczyli amatorzy, ale miłośnicy fotografii i naszej gminy. Oceną Jury pierwszą nagrodę otrzymała Estera Szaja, drugą Agnieszka Makowska, a trzecią Justyna Tarnowska. Były również wyróżnienia dla pozostałych uczestników. Zdjęcia były prezentowane również w dniu imprezy.

Na stepnickiej scenie wystąpił zespół Tonam & Synowie czyli Wojciech Zawadzki "Muki", Jarosław Darul "Rulon", Michał Czernek "Atari", Marcin Murat "Marcinek" i Darek Wantuch. Śpiewanie a cappella oraz energia i zaangażowanie w to co robili spodobało się bardzo stepnickiej publiczności. Jako organizatorzy bardzo się z tego cieszymy, ponieważ zespół zawita jeszcze do nas w tym roku 24 lipca.

Na zakończenie imprezy – zabawa z DJ Tomazee... Chyba wyczekiwana, bo nawet deszcz nie odciągnął tańczących „z parkietu”.

Bardzo dziękujemy za pomoc i wsparcie wszystkim zaangażowanym w organizację imprezy.


 


2014

 


2013