ZAJĘCIA TEATRALNE


2016


Zajęcia teatralne dla dzieci prowadzone są
w poniedziałki i piątki w godzinach 15:00 - 17:00.
Czasami w soboty od 10:00 do 13:00.

Członkowie Teatru W Krzywym Zwierciadle spotykają się
w poniedziałki i piątki od 17:00 do 20:00. Czasami w soboty od 13:00 do 15:00.


V TEATRALNY PRZYPŁYW - w dniach 4 - 5 listopada 2016.


 

--------------------------------------------------------------

Zaczarowane zajęcia teatralne !

Co jakiś czas, przy teatralnej herbatce, rozmawiamy „Czym jest dla nas teatr” oraz „Co nam daje”. Młodzi aktorzy w ten sposób przypominają sobie wakacyjne warsztaty w ramach Lata w teatrze + „IDZIE MŁODOŚĆ” i scenę ze spektaklu NicaNacja.

------------------------------------------------------------

Nowy rok szkolny rozpoczęty !

Rozpoczynamy także zajęcia teatralne, które odbywać się będą jak zawsze w Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy !

Serdecznie zapraszamy dzieci oraz młodzież !

--------------------------------------------------------------

Letnia Akademia Teatralna odbywła się w dniach
18 - 31 lipca 2016

--------------------------------------------------------------

 


2015


2014


LETNIA AKADEMIA TEATRALNA

– Lato w teatrze to wymiana doświadczeń oparta na współpracy młodych twórcówz województwa zachodniopomorskiego (Stepnica, Maszewo, Goleniów, Gryfino, Szczecin, Świnoujście). Jest to dialog młodego pokolenia, które angażuje do swych działań społeczność Stepnicy. Przez dwa tygodnie młodzież w wieku 14-18 lat uczestniczy w interdyscyplinarnych warsztatach artystycznych (m.in.: teatralnych, scenograficznych, promocyjno-dziennikarskich, tanecznych), które odbywają się na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Stepnicy. Efektem końcowym projektu jest stworzenie spektaklu plenerowego „Żywioły”, który w tym roku zaprezentowany zostanie w Stepnicy i Wolinie. Spektakl „Żywioły” zainspirowany został sytuacją na ukraińskim Majdanie oraz pytaniem o wolność i jej granice.

Organizator:Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy oraz Teatr w Krzywym Zwierciadle

Partnerzy:Gmina Stepnica, Ośrodek Kultury Gminy Wolin, Teatr Lalek Pleciuga, Zachodniopomorska OFFensywa Teatralna, Teatr Kana, Szkoła Aktywnego Wypoczynku Frajda

Finansowanie:Projekt IX Letnia Akademia Teatralna – Lato w teatrze finansowana jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Gminę Stepnicę oraz Gminny Ośrodek Kultury.

Daty i miejsca pokazu spektaklu „Żywioły”:

1.08.2014, godz. 21.30, Stepnica (amfiteatr)

3.08.2014, godz. 21.30, Wolin (amfiteatr)

„Żywioły”

Młodość jest żywiołem, który swoją tajemnicę odsłania w delikatnym, ale mocnym, partnerskim poznaniu. Jego wymieszanie może budzić wielkie filozoficzne pytania. Tak się rodzi m.in. obszar wolności. Terytorium, którego utrata pobudza w ludziach stany utęsknienia za własną ziemią. Młodość walczy i dba o własną przestrzeń, ponieważ dorosłym bardzo często zdarza się zalewać ją obłudą i pozorowanym życiem. A ten żywioł wyczuwa fałsz świata, jego hipokryzję i zachowawczość w sprawach, gdzie gra toczy się o wartości najwyższe. To właśnie w sytuacjach wymagających od nas odwagi, młodość ukazuje nam proste prawdy. Tu partnerstwo i zespołowość często zawstydzają, bo przyłapują nas w chwili, gdy zamiast poświęcenia dla idei, siedzimy w swoich wygodnych fotelach i spoglądamy na świat zza swoich szczelnie zamkniętych okien. Zamiast działania mądrego, my wciąż kalkulujemy, liczymy i udajemy, że jesteśmy zdolni do czynów wielkich. Wówczas młodość stawia nam pytania – gdzie podział się nasz wielki entuzjazm, który zalewał inne narody pod koniec 1989 roku? Gdzie podziała się nasza siła i charyzma? Żywioł młodości jest nieoszlifowany, ale pulsuje wielką namacalną chęcią samostanowienia o sobie i przyszłości nas wszystkich. Milczy, gdy trzeba milczeć, krzyczy, gdy głos wymaga odwagi, a nie tchórzliwej analizy. Wybrzmiewa to szczególnie dzisiaj, na tle sytuacji, w której znaleźli się nasi przyjaciele na Ukrainie. Dla żywiołu młodości w naszym kraju, to pierwsza tak poważna próba zderzenia się z solidarnością międzyludzką. I nie chodzi o akt współczucia, ale żywiołowy głos i manifest młodego pokolenia w imię pokoju i w imię młodości.

Tekst opracowany został przez Teatr w Krzywym Zwierciadle

KONTAKT:

Koordynator projektu: Michała Krzywaźnia, 505.933.359

Promocja projektu: Agnieszka Chamier Gliszczynska, 606.634.905


MARZENIA

Premiera spektaklu „Marzenia”, w wykonaniu najmłodszej teatralnej grupy warsztatowej, prowadzonej przez instruktora teatralnego Pana Michała Krzywaźnię zaprezentowana został 25 czerwca. Na scenie zobaczyliśmy młodych adeptów sztuki teatralnej: Nikolę Kałużę, Julię Trelę, Kasię Zielińską, Kacpra Karwczyka oraz Jurka Weissiga.
Zaprezentowany spektakl inspirowany był wierszykami Alicji z książki „Alicja w Krainie Czarów”, wydarzeniami z książki „Król Maciuś Pierwszy” oraz tekstami własnymi uczestników warsztatów. Na scenie, jak i u widzów obecnych na sali, pojawiło się dużo emocji, ponieważ spektakl dotykał trudnego i ciężkiego tematu, jakim jest życie bez rodziców i bez marzeń, które „niszczą się i blakną, zamknięte w zaczarowanej zielonej skrzynce”.


 


2013


SYSTEM

Zacierające się bariery między życiem biologicznym i elektrycznym powodują, że coraz trudniej odnaleźć nam krótkie, oczywiste określenia dotyczące złożonego fenomenu, jakim jest życie. „Sztuczne życie” stać się może coraz bardziej precyzyjne, ponieważ większość form życia w jednej część będzie naturalna, a w drugiej sztuczna. Świat rzeczywisty będzie przeplatał się z wirtualnym, czego możemy być nie świadomi. I kiedy zadamy sobie pytanie, czy jesteśmy odpowiedzialni za swoje życie, nie znajdziemy na nie odpowiedzi.

Tekst scenariusza powstał w oparciu o teksty Mirona Białoszewskiego oraz teksty własne. Inspiracją były również książki do obsługi komputera oraz artykuły przedstawiające wykorzystanie komputerów jako środowisko, w którym mogą przebiegać procesy życiowe.

W spektaklu występują 3 "najcudowniejsze, najwspanialsze, najpiękniejsze światowej sławy" stepnickie aktorki :) - Magdalena Olchowa, Sara Rombel, Monika Mysiak

Reżyseria: Michał Krzywaźnia


2012


VII Letnia Akademia Teatralna
interdyscyplinarne polsko ukraińskie warsztaty artystyczne

Projekt VII Letnia Akademia Teatralna - interdyscyplinarne polsko - ukraińskie warsztaty artystyczne, jest wydarzeniem polegającym na promocji sztuki, kultury oraz współpracy między partnerami z Polski i Ukrainy oraz młodzieżą w kontekście realizacji plenerowego wydarzenia artystycznego. Przedsięwzięcie ma także na celu prezentację młodych twórców z województwa zachodniopomorskiego oraz obwodu charkowskiego posługujących się różnymi formami sztuki (teatr, muzyka, taniec, performance, multimedia). Uczestnicy projektu odbędą podróż po miejscowościach Powiatu Goleniowskiego prezentując widowisko plenerowe, które będzie efektem międzynarodowych warsztatów artystycznych.
Spektakl plenerowy "Baśń o błędnym człowieku" inspirowany, powieścią Miguela de Cervantesa "Don Kichot z La Manchy" opowiada o naiwnej podróży człowieka, który marzy i wierzy w piękniejszy Świat. Wrażliwi, naiwni idealiści kroczą w paradzie pomiędzy tym co fikcyjne, a tym co realne. Walczą z wiatrakami i chcą powiedzieć o pokoju, miłości i lepszym dniu. Spektakl jest międzynarodową (Ukraina, Polska) "krucjatą młodych" w poszukiwaniu tego co wspólne.

Daty spektakli:
10.08.2012r. (piątek) - STEPNICA (Amfiteatr)
12.08.2012r. (niedziela) - MASZEWO (Rynek)
17.08.2012r. (piątek) - GOLENIÓW (Plac przy Amfiteatrze)

Organizatorami VII Letniej Akademii Teatralnej są:
- Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy,
- oraz Teatr W Krzywym Zwierciadle.
Partnerzy:
- Teatr Brama(Goleniów, Polska),
- Teatr Krzyk (Maszewo, Polska),
- Kulturalna Kontrabanda (Stepnica, Polska),
- Charkowski Narodowy Uniwersytet Sztuki im I.P. Kotljarevskogo (Charków, Ukraina)
Dofinansowanie:
- Narodowe Centrum Kultury (Warszawa)


Roland Topor Games

Spektakl Roland Topor Games jest artystyczną wariacją na temat twórczości francuskiego pisarza Rolanda Topora, znanego z szokującej groteski, makabreski i czarnego humoru. RTG zaprasza do szaleńczej gry toczącej się w surrealnym świecie nonsensów. Miejscu gdzie konwenanse, tabu znikają, uwalniając tym samym niepohamowaną wyobraźnię, która zostaje wyprowadzona na manowce. Jednakże ten dziwny, nierealny i makabryczny obraz, umieszczony gdzieś poza normalnością, paradoksalnie porusza tematy jak najbardziej istniejące w świecie rzeczywistym. Bo czym tak naprawdę jest normalność? Jakimi wskaźnikami można ją zmierzyć i czy w ogóle zmierzyć się da? A jeśli owe istnieją, to czy są sprawiedliwe i adekwatne dla każdego człowieka… Sesja RTG wprawia w ruch toporową karuzelę, której wariacki wir wciąga w zniekształcone ramy codzienności.

Reżyseria: Michał Krzywaźnia
Muzyka: Michał Wojtarowicz
Występują: Kinga Bińkowska, Ewa Borawska, Elżbieta Dziedzic, Jacek Grzelak, Michał Wojtarowicz
Premiera: Kwiecień 2012r.

Scenariusz powstał na podstawie twórczości Rolanda Topora, jego opowiadań, tekstów, grafik i rysunków.


2011


Legendarna Akademia.

Już po raz szósty w Stepnicy odbyła się Letnia Akademia Teatralna pod hasłem "Miedzy ciemnością, a świtem". Dlaczego taki temat? Otóż w tym roku na warsztat poszły mity, legendy i podania ludów Europy - Słowian, Celtów, German, Skandynawów, dotyczących powstania świata.
Jak co roku pracowaliśmy nad widowiskiem plenerowym, które pokazane było 14 sierpnia na "dzikiej plaży" w Stepnicy.

Zależy nam na tym, aby śladami lat poprzednich Akademia była platformą wymiany naszych teatralnych doświadczeń oraz miejscem gdzie spotykają się przyjaciele, aby wspólnie działać.


2010


"Transakcja"

Scenariusz: Tekst scenariusza jest inspirowany tekstem Grzegorza Reszki "Bolero opus 13".
Reżyseria: Michał Krzywaźnia.
Muzyka: M. Ravel "Bolero".
Premiera: Gdańsk, 24 października 2010r. na XII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich WINDOWISKO 2010.
Obsada: Elżbieta Dziedzic, Olimpia Szkoda, Jacek Grzelak, Michał Rączkowski.
Czas: ok. 45 min.

O spektaklu:
Historia 4 postaci zawieszonych w próżni, która determinuje ich do absurdalnych poszukiwań oryginalnego sposobu wyrazu swojej sztuki. Postacie podróżują przez świat własnej wyobraźni. Spektakl opowiada również o wysiłku jaki twórca musi wykrzesać z wnętrza, aby stworzyć coś prawdziwego i poruszającego. Postacie chcą  zachwycić i zadowolić wszystkich, a w szczególności samych siebie. Okazuje się to jednak niemożliwe. Jest to również opowieść o próbie odnalezienie się człowieka w chaosie świata popkultury. Spektakl stawia pytanie czy powielanie schematów jest jedynym sposobem na przyciągnięcie uwagi?


2009


"Puzzle"

Scenariusz: Tekst scenariusza powstał w oparciu o wiersze znalezione w internecie, teksty piosenek, Biblię, napisy zawarte na przedmiotach codziennego użytku oraz o własne teksty.
Reżyseria: Michał Krzywaźnia
Muzyka: Earl Hines & His Orchestra (Rosetta)
Premiera: czerwiec 2009r.
Obsada: Anna Weryszko, Olimpia Szkoda, Michał Rączkowski, Jacek Grzelak.
Czas: ok. 40 min.

O spektaklu:
"Puzzle" opowiadają o układance, jaką jest życie każdego z nas. O drobnych elementach, które wpływają na jedną, ogromną i zadziwiającą całość. Pokazujemy, że to co od wieków wydaje się poukładane, wcale tekim nie jest i zachęcamy do spojrzenia na swoje życie z innej perspektywy. Cała ta zabawa odbywa się w absurdalnej rzeczywistości, pełnej niespodzianek i zwrotów akcji. Pragniemy przez to zmierzyć się z nowym typem teatru, ale także stawić czoło stereotypowemu patrzeniu na świat.

Osiągnięcia:
- I miejsce na VII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Studenckich "ATENA" (8. i 9. maja 2009r.) w Pułtusku
- Trzy nagrody jurorskie: od Pani Barbary Lauks, Pani Jadwigi Sącińskiej oraz Pana Andrzeja Hibnera na XV Spotkaniach Małych Teatrów "Słodkobłękity" (25. i 26. września 2009r.) w Zgierzu
- Złota Igła na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Małych "Igła 2009" (1.-4. października 2009r.) w Ostrołęce
- Wyróżnienie na VII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Niezależnych PRO-CONTRA (9.-11. października 2009r.) w Szczecinie
- Nagroda Głowna na XI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich Windowisko 2009 (16.-18. października 2009r.) w Gdańsku
- Gdańskie Stypendium Teatralne(za najlepszą reżyserię) dla Michała Krzywaźni na XI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich Windowisko 2009 (16.-18. października 2009r.) w Gdańsku
- Nagroda Wójta Gminy Stepnica pana Andrzeja Wyganowskiego za promocję gminy
(28. listopada 2009r.) w Stepnicy :) ,
- I Nagroda na II Ogólnopolskich Spotkaniach Młodego Teatru KRZYKOWISKO
(05.-07. marca 2010r.) w Maszewie,
- I Nagroda na IX Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Niesfornych GALIMATIAS
(28.-29. maja 2010r.) w Teresinie,
- Kwalifikacja na 40. Międzynarodowy Kampus Artystyczny FAMA w Świnoujściu
(30. maja 2010r.) pokaz w Szczecinie,
- I Nagroda na VI Podkarpackich Prezentacjach Teatrów Poszukujących o Nagrodę Imienia Tadeusza M. Kantora (11.-13. czerwca 2010r.) w Wielopolu Skrzyńskim,
- I Miejsce na IV Salezjańskim Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym SOFFT 2010
(11.-13. czerwca 2010r.) w Szczecinie,
- Nagroda Instruktorska na IV Salezjańskim Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym
SOFFT 2010
(11.-13. czerwca 2010r.) w Szczecinie,

Recenzje:
- Pismo "Teatr", Katarzyna Rączka
fragment:"W spektaklu "Puzzle" nurtujące młodych ludzi tematy potraktowano w zupełnie inny sposób - lekko, z ironicznym, a nawet absurdalnym dystansem. Tym bardziej jest to ciekawe, że młode zespoły, które sięgają do stylistyki absurdu, z reguły nie wychodzą z takiej potyczki zwycięsko. Tutaj się udało."
- Internetowy Magazyn Teatralny "Teatralia", Dominika Skwiercz
fragment: "Cała czwórka ubrana jest na czarno, dzięki czemu można skupić się na ich ruchach, gestach i mimice. A te w wykonaniu młodych ludzi naprawdę zaskakują. Bardzo pozytywnie. Samą twarzą potrafią wyrazić wiele emocji. Jasny przekaz i umiejętnie dobrane miny to ich recepta na rozbawienie publiczności, ale też skłonienie do refleksji."
- Kolektyw Sztuki "Mudzaba.pl", Weronika Gołębiowska
fragment: "Każda kolejna scena wnosi coś nowego, odsłania kolejny element rzeczywistości, pokazuje nowe grupy ludzi w różnym wieku, różnej płci, różnej orientacji seksualnej. Pokazuje różne sytuacje życiowe, w którą uwikłani są różni bohaterowie."


IV  Letnia Akademia Teatralna
Od 3 do 16 sierpnia 2009 roku w Stepnicy odbywa się IV Letnia Akademia Teatralna. Letnia Akademia Teatralna ewoluowała. W tym roku po raz pierwszy do współpracy zostały zaproszone zaprzyjaźnione z nami teatry z woj. zachodniopomorskiego. W akademii wezmą udział aktorzy Teatru W Krzywym Zwierciadle (Stepnica), Teatru KANA (Szczecin), Teatru BRAMA (Goleniów), Teatru UHURU (Gryfino) i  Teatru Akademickiego Uniwersytetu Szczecińskiego (Szczecin).
Ideą Akademii jest dialog ze społecznością lokalną za pośrednictwem języka teatru, a z drugiej strony zdobycie nowych doświadczeń teatralnych, ale także spotkanie i integracja środowiska teatralnego województwa zachodniopomorskiego. W tym roku podczas Akademii poruszone zostaną ważne dla współczesnego społeczeństwa tematy, takie jak solidarność, wolność oraz prawda.
Uczestnicy Akademii pracować będą nad spektaklem „W kierunku wolności”. Będzie to plenerowe przedsięwzięcie odnoszące się do walki z komunizmem oraz przełomu jaki przyniósł rok 1989 w Europie – Okrągły Stół, 4 czerwca – wolne wybory, Obalenie Muru Berlińskiego. Widowisko plenerowe odbędzie się na terenie Portu przeładunkowego w Stepnicy15 sierpnia 2009 roku o godzinie 21:30.
Podczas warsztatów uczestnicy pracować będą nad technikami aktorskimi w tym ćwiczenia uświadamiające ciało jako narzędzie wypowiedzi artystycznej, zajęcia akrobatyczne, zadania na budowanie wyobraźni scenicznej oraz nauka chodzenia na szczudłach. Szczególną uwagę poświecimy na poznaniu cech widowiska plenerowego w oparciu o wcześniejsze doświadczenia.
Organizatorami IV Letniej Akademii Teatralnej jest Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy oraz Teatr W Krzywym Zwierciadle. Akademie wspierają: Urząd Gminy w Stepnicy, Teatr KANA, Teatr BRAMA, Ochotnicza Straż Pożarna w Stepnicy.


2008


Teatr działający przy Gminnym Ośrodku Kultury uczestniczył w dniach 11 – 13 września 2008 r. w XVI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym DINIZJE, który odbył się w Ciechanowie k. Warszawy. Zespół nasz otrzymał wyróżnienie za spektakl „Co z tym człowiekiem”. Na 10 grup, które zakwalifikowały się do konkursu, jury przyznało nagrodę główną i tylko 2 wyróżnienia. Grupę prowadzi Michał Krzywaźnia. Oto aktorzy, którzy zapracowali na wyróżnienie: Olimpia Szkoda, Kamila Lubojna, Jacek Grzelak, Michał Rączkowski, Anna Werystko, Paulina Nijak.

„Stepnickie Echo” nr 20/ PAŻDZIERNIK 2008


Spektakl plenerowy "Gdzieś w drodze", zaprezentowany 14 sierpnia na stepnickiej plaży, przez Teatr „W Krzywym Zwierciadle”, przyciągnął wielu mieszkańców Stepnicy. Przybyli też sympatycy z innych miejscowości naszej gminy oraz z Goleniowa. Spektakl był wynikiem warsztatów teatralnych w ramach Letniej Akademii Teatralnej. Opowiadał o poszukiwaniu człowieczeństwa i nieustającej walce człowieka. Trzymał w napięciu do samego końca, a gromkie brawa były zapłatą za trud aktorów i reżysera pana Michała Krzywaźni. Słowa uznania dla całej grupy należą się tym bardziej, że spektakl jest wynikiem ich pracy, pomysłów i zaangażowania - począwszy od scenariusza, przez budowanie scenografii, aż do działań po odejściu widza. Wspaniali młodzi ludzie, którzy chcą i robią coś dla innych, i efekty mają znakomite.
Był to czwarty spektakl plenerowy grupy teatralnej, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Stepnicy.


1 czerwca 2008 r. Teatr W Krzywym Zwierciadle zaprezentował mieszkańcom naszej gminy spektakl „Co z tym człowiekiem” . Był to pierwszy spektakl po powrocie z Pułtuska i  Świdwina, gdzie grupa młodych aktorów zdobyła pierwsze miejsca.
Spektakl, według zapowiedzi, miał odbyć się na scenie Gminnego Ośrodka Kultury, jednak ze względu na problemy konstrukcyjno – budowlane GOK, został zaprezentowany w budynku Szkoły Podstawowej. Wśród publiczności byli zaproszeni goście, rodziny występujących, przyjaciele i miłośnicy teatru. Był Wójt Gminy pan Andrzej Wyganowski z małżonką, który podziękował aktorom (Kamila Lubośna, Paulina Nijak, Estera Szaja, Olimpia Szkoda, Anna Weryszko, Jacek Grzelak, Michał Rączkowski) oraz reżyserowi panu Michałowi Krzywaźni za bardzo dobry spektakl i osiągnięcia na szczeblu wojewódzkim oraz ogólnopolskim. Wręczając czek (600 zł) grupie teatralnej powiedział, że jest to świetna promocja naszej gminy i żałuje tylko, iż w obecnej sytuacji nie może nagrodzić ich większą sumą.


SUKCESY TEATRU „W Krzywym Zwierciadle”
Teatr "W Krzywym Zwierciadle" powstał przy Gminnym Ośrodku Kultury w Stepnicy w 2007 roku, ale osoby tworzące grupę współpracują ze sobą od dwóch lat.
- Chcemy udowodnić, że teatr może rozwijać się równie dobrze na prowincji, jak w dużych miastach. Do tej pory udało nam się przedstawić kilka sztuk teatralnych, zarówno na deskach jak i w plenerze.
Teatr połączył nas, przez co zaczęliśmy traktować go poważnie. Nazwa Teatr „W Krzywym Zwierciadle” wzięła się z charakteru naszej działalności. Gramy tak jak czujemy, czyli odzwierciedlamy nasze wnętrza, uczucia i myśli. Poruszane przez nas tematy mają sprowokować widza do myślenia. Obnażamy problemy młodego społeczeństwa, czasami trochę je wyolbrzymiając. Chcemy przez to wpłynąć na widzów, na ich świadomość i wrażliwość.
Od premiery spektaklu „Co z tym człowiekiem” wierzyłam, iż przyniesie on Teatrowi wiele sukcesów i zależało mi bardzo, aby zobaczyła go większa widownia. Tak więc w marcu ze spektaklem zapoznała się młodzież ze stepnickiego Gimnazjum. W kwietniu nagranie znalazło się w Pułtusku przed Komisją Festiwalową VI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Studenckich „ATENA”. Teatr „W Krzywym Zwierciadle” był jednym z dwunastu uczestników, który przeszedł eliminacje i został zakwalifikowany na Przegląd odbywający się od 15 do 17 maja.
W tym samym czasie grupa zdecydowała się wziąć udział również w Rejonowym Przeglądzie Amatorskich Zespołów Teatralnych, który odbył się 25 kwietnia w Nowogardzie. Juro­rzy docenili wa­lory artystyczne spekta­klu i zakwalifikowali grupę na Przegląd Wojewódzki.
Skoro zespół został zauważony trzeba było znaleźć środki na podróże dla młodych akto­rów. Pierwszą była po­dróż do Pułtuska na VI Ogólnopolski Festiwal Teatrów Studenckich „ATENA”, gdzie zaprezentowali się w sztuce „Co z tym człowiekiem” według autorskiego scenariusza zespołu, a wyreżyserowanej przez instruktora grupy Michała Krzywaźnię. Na liście festi­walowych prezentacji same renomowane zespoły, których spektakle już otrzymywa­ły nagrody na różnych festiwalach, a wśród nich „W Krzywym Zwierciadle”. Ponieważ finał Woje­wódzkiego Przeglądu Teatrów Ama­torskich grup młodzieżowych i dorosłych zaplanowany był na 18 maja na Zamku w Świdwinie, powrót z Pułtuska musiał być przyspieszony i z werdyktem Jury nasz Teatr zapoznał się telefonicznie: I miejsce ex aequo z Teatrem Brama z Goleniowa. Pierwsza nagroda pieniężna. Wielka radość, nocleg w domu, by rano ruszyć do Świdwina. Tam spektakle oceniało Jury w składzie: Iwona Korab-Kowalska (Szczecin), Leszek Zalewski (Szczecin) i Marian Wiszniewski (Świdwin). Stepnicka Grupa zaprezentowała się na sali widowiskowej i otrzymała owacje na stojąco. Poziom przedstawień oceniono jako dobry i wyrównany. Pojawiły się spektakle ambitne, twórcze w formie i treści, zwłaszcza w scenariuszach autorskich poruszających problemy współczesnego świata niepokojące ludzi młodych. Jury przy­znało najważniejszy tytuł, czyli Tytuł LAU­REATA 2008 roku Teatrowi „W Krzywym Zwierciadle” i Teatrowi „Animi Orchestae" ze Szczecina.
G r a t u l a c j e!


2007


CO Z TYM CZŁOWIEKIEM
Grupa Teatralna pokazała swój autorski spektakl koleżankom i kolegom z gimnazjum. Miało to miejsce 7 marca 2007 roku, w Gminnym Ośrodku Kultury w Stepnicy. Spektakl młodych mieszkańców Stepnicy odnosi się do teraźniejszości, ale również do przyszłości. Młodzi adepci sztuki teatralnej próbują znaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytania:
„Czy warto być Polakiem?”
„Czy stosowanie siły przez rządzących jest jedyną drogą dialogu społecznego?”
„Jaki będzie człowiek przyszłości?”
Spektakl ukazuje drogę młodego człowieka, który musi być cały czas czujny i świadomy swoich wyborów. Sztuka opowiada o tym do czego mogą doprowadzić totalitarne rządy, brak tolerancji czy ujednolicenie społeczeństwa, szczególnie tego młodego. Spektakl jest głosem młodego polskiego pokolenia, które w ten sposób chce pokazać swój punkt widzenia świata oraz zaznaczyć swoją obecność w społeczeństwie.
Spektakl zaczyna się i kończy słowami piosenki śpiewanej przez młodych aktorów:
„Jest taki człowiek ukryty w nas,
który odsłania swą drugą twarz,
musiał przekroczyć morderstwa próg,
bo świat zniewolił dusze mu”.
Grupa teatralna (Kamila Lubośna, Karolina Misiejuk, Paulina Nijak, Weronika Nowakowska, Daria Pawlak, Mateusz Pawlak, Michał Rączkowski, Estera Szaja, Olimpia Szkoda, Anna Weryszko) z Gminnego Ośrodka Kultury w Stepnicy istnieje od 2006 roku. Prowadzi ją Michał Krzywaźnia – instruktor teatralno – kabaretowy w GOK w Stepnicy, aktor Teatru Brama, założyciel Kabaretu PODŁOsię. Grupa zrealizowała już spektakl uliczny „Strych”, „Jasełka 2006”, spektakl plenerowy „Podglądacze życia” oraz krótki program kabaretowy.


2006


SPEKTAKL PLENEROWY - STRYCH
W niedzielę 20 sierpnia 2006 r.na ulicy Kościuszki odbył się spektakl teatralny pt. "STRYCH". Spektakl był wynikiem dwutygodniowych warsztatów teatralnych odbywających się w GOK w Stepnicy, w których brała udział młodzież z kabaretu „Podłosię” prowadzonego przez pracownika GOK Michała Krzywaźnię oraz grupę teatralną prowadzoną przez Mariusza Tarnożka.
Warsztaty były bardzo intensywne – młodzież ćwiczyła codziennie po 6, 8 godzin. Spektakl opowiadał o wspomnieniach z dzieciństwa zamkniętych na strychu, gdzie zapomniane zabawki tworzą swój własny, odrębny świat. Grali w nim bardzo młodzi ludzie, którzy jeszcze niedawno byli dziećmi i zapomnieli już o swoich zabawkach, a skierowany nie tylko do dzieci, ale także do dorosłych. Cały spektakl wskazywał bowiem na pewne symbole. Była dziewczynka, która schowała się w skrzyni – dzieci zazwyczaj na strychu bawią się w chowanego. Były marionetki – są bardzo ładne, ale jak się zepsują ludzie wyrzucają je do śmieci. Była kobieta, rewolucjonistka, dobry duch strychu, która uwodziła mężczyzn. Byli mężczyźni, żołnierze, którzy jej ulegli. Efektem końcowym był sztuczny deszcz, który miał pokazać, że zabawki uciekły ze strychu, na którym były zapomniane (woda – symbol oczyszczenia). Ważny był tu również bajecznie wystrojony wóz, którym zabawki uciekały. W spektaklu brali udział: Agnieszka Jałukowicz, Agnieszka Kobylańska, Dorota Miedzielska, Emila Gorąca, Justyna Tarnowska, Małgorzata Dorenda, Natalia Kowalska, Daria i Mateusz Pawlak, Mateusz Wyziński, Jacek Grzelak, Jacek Jacewicz i Michał Rączkowski.
Spektakl przyciągnął bardzo dużą widownię, która przesuwała się wraz z aktorami i wozem wzdłuż całej ulicy, która na czas spektaklu była nieoświetlona przez latarnie uliczne, tylko miejscowo przez reflektory, co dawało ciekawe efekty. Ludzie byli zafascynowani całością i mają nadzieję zobaczyć jeszcze jakieś występy tych młodych ludzi. Organizatorami tego widowiska byli pracownicy GOK, którzy kierują serdeczne podziękowania rodzicom młodych aktorów za wypożyczenie różnych rekwizytów, ludziom z ulicy Kościuszki, którzy pomogli użyczając prąd i wodę, p. Chabraszewskiemu za wypożyczenie wozu, a także policji i Urzędu Gminy w Stepnicy.